×

2012.06.19 Otwarcie wystawy o Ks. Kardynale Adamie Kozłowieckim w Parlamencie Europejskim (fotorelacja)

2012.06.19 Otwarcie wystawy o Ks. Kardynale Adamie Kozłowieckim w Parlamencie Europejskim (fotorelacja)

„Serce bez granic”

           W dniu 19 czerwca 2012r., z inicjatywy Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” przy współpracy z Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbietą Łukacijewską została otwarta wystawa pt. „Z otwartymi dłońmi”, poświęcona Księdzu Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ, Misjonarzowi Afryki. To wydarzenie rozpoczęło się o godz. 16:00 konferencją w sali JAN 6 Q 1 (ZONE Q, 6th floor) na temat życia i pracy Księdza Kardynała. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło o godz. 18:00 (Area ”Glass Corridor”). Wspominana wystawa była już eksponowana w Dachau, na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, w dniach od 25 października 2011r. do 8 stycznia 2012r. 11 kwietnia br. ta sama wystawa została otwarta w Sejmie RP w Warszawie.
        Wystawa w Parlamencie Europejskim miała na celu promocję szlachetnie urodzonego polskiego kapłana i jezuity pochodzącego z Huty Komorowskiej na Podkarpaciu, więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, który większość swojego życia spędził w Afryce, oraz promocję Województwa Podkarpackiego.
          Podczas konferencji poprzedzającej uroczyste otwarcie wystawy głos zabrali następujący prelegenci: Michael Gahler, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Niemiec zasiadający w Parlamencie Panafrykańskim; ks. dr Bogdan Krempa jako wysłannik Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, przekazał pozdrowienia i gratulacje obecnym na sesji, po czym podkreślił i wskazał na aktualność przesłania Kardynała Kozłowieckiego; Bogdan Romaniuk, Wiceprezes Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”; dr Marcin Krzanicki z Oddziału IPN Rzeszów; ks. dr Stanisław Cieślak SJ; Poseł na Sejm RP Renata Butryn, która wystąpiła w imieniu Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki, oraz polski reżyser Rafał Wieczyński. Wszystkie wypowiedzi dotyczyły postawy i życia Kardynała Kozłowieckiego. Otwierając się na potrzeby drugiego człowieka oraz rezygnując z własnych potrzeb w imię braterstwa i miłości można budować podwaliny prawdziwej wspólnoty europejskiej. Rafał Wieczyński prezentując krótki film o Kardynale Kozłowieckim przedstawił projekt filmu fabularnego: „Będziemy w filmie opowiadać o najważniejszych momentach z życia Kardynała, a przecież w ciągu całego swojego życia przeszedł przez kilka epok. Film będzie bogaty w ciekawe epizody bo jego życie było nadzwyczaj bogate.” Rafałowi Wieczyńskiemu towarzyszyła żona Julita, producentka filmu o Kardynale.
                 Wiceprezes Fundacji „Serce bez granic” Bogdan Romaniuk przedstawił zaproszonym gościom historię i działalność Fundacji w Polsce oraz zaprezentował instytucje wspierające dzieło Fundacji, takie jak: Parlamentarny Zespół ds. Afryki, MKiDN, IPN Rzeszów, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Miasto Rzeszów, Powiat Kolbuszowski, Gmina Majdan Królewski oraz firmy takie jak: MARMURY ROGALA, HARTBEX Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce”, SKOBUD, SOTER Sp. z o.o. na czele z Panem Prezesem Krzysztofem Kwaśnym, KAZEX PLUS STALBUDOWA, którą reprezentował na seminarium i wystawie Prezes Andrzej Bajor, SMAK Górno, FIN, Eltel Networks Rzeszów S.A., OMEGA Rusztowania s.c., WIENERBERGER Ceramika Budowlana Sp. z o.o., GREINPLAST Sp. z o.o.
           Honorowy patronat nad wystawą objął były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego a zarazem Eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego dr Mirosław Karapyta, którego w Parlamencie Europejskim reprezentował Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Sławomir Miklicz. Wystawę otworzyła Pani Poseł Elżbieta Łukacijewska, następnie głos zabrał Wiceprezes Fundacji „Serce bez granic” Bogdan Romaniuk wręczając prof. Jerzemu Buzkowi i Pani Elżbiecie Łukacijewskiej album pt. „Serce bez granic: Obywatel świata, Apostoł Afryki, Rodak z Huty Komorowskiej, Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki SJ 1911-2007” pod redakcją ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ, wydany przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnię w Sandomierzu (www.wds.pl).
       Patronat medialny nad wystawą objęli: TVP3 Rzeszów, Katolickie Radio VIA, Radio Leliwa, Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw, Tygodnik „Sztafeta” oraz „La Libre Belgique”.
               W związku z wernisażem w dniu 19 czerwca br. w Brukseli zostali także poproszeni do współpracy Europosłowie z Wielkiej Brytanii – Pan Giles Chichester, Włoch – Pani Barbara Matera, z Francji – Pani Elisabeth Morin-Chartier.
               Ekspozycja nosząca tytuł „Z otwartymi dłońmi” opowiada o człowieku – Kardynale Adamie Kozłowieckim SJ, który uczył nas właściwie pojętej tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Kardynał walczył latami o równe prawa dla mieszkańców Afryki. Potrafił dostrzec dobro nawet w swoich obozowych oprawcach. Jednocześnie pozostał wierny powołaniu kapłańskiemu, bronił praw Kościoła i odważnie wypowiadał swoje poglądy.
             Kardynał Kozłowiecki, który wyszedł z Ziemi Podkarpackiej, z Huty Komorowskiej, niósł wiarę, nadzieję i miłość potrzebującym duchowego wsparcia w placówkach misyjnych Kościoła Katolickiego. Był nie tylko oddanym kapłanem i duszpasterzem, ale także odważnym obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów, o czym mówił przybyły na wystawę przedstawiciel konsulatu Zambii w Brukseli John Zulu.
           Naznaczony ciężarem ponadludzkich przeżyć w Auschwitz oraz Dachau, pomimo osobistych doświadczeń Kozłowiecki niósł dobrą nowinę, a także głosił idee przebaczenia i pojednania. Angażował się w sprawy zwykłych ludzi, ale także w wydarzenia, które miały wpływ na przyszłość Europy i Afryki. Doceniał go cały świat: w Zambii został odznaczony wieloma orderami m.in. Wielką Komandorią Orderu Wolności, o czym przypomniał w swojej wypowiedzi Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Biskupów Europejskich ks. Piotr Mazurkiewicz.
              Ks. dr Stanisław Cieślak SJ w swojej prelekcji wygłoszonej w języku angielskim wspominając postać Kardynała powiedział między innymi, że: „Kard. Adam Kozłowiecki należał do grupy 100 najbardziej wpływowych Polaków za granicą. Szeroka i energicznie prowadzona działalność zyskała mu uznanie i szacunek. 15 lipca 1950 roku został mianowany wikariuszem apostolskim Lusaki, 11 września 1955 roku pierwszym biskupem Lusaki a w 1959 roku arcybiskupem. Nominacje były dowodem uznania dla działalności jego i innych misjonarzy polskich. W 1961 roku został wybrany na pierwszego przewodniczącego Konferencji Biskupów Krajów Afryki Wschodniej. Był członkiem watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Ludów. W Zambii kierował przez wiele lat Papieskimi Dziełami Misyjnymi i sprowadził do niej misjonarki i misjonarzy, m.in. z Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Angażował się także w działalność na rzecz równości rasowej i sprawiedliwości oraz odegrał dużą rolę w okresie uzyskiwania niepodległości przez Zambię. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II, gdzie przedstawiał sprawy misyjnego zaangażowania Kościoła (1962-1965).”
                 Fundacja Jego imienia od 2008r. zdołała, dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej, odbudować i odnowić dworek myśliwski Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej, otworzyła muzeum swojego Patrona, oraz – w związku z 100. rocznicą urodzin Kardynała – wydała okolicznościowy medal. Medal wybito w Mennicy Polskiej. Z tej też okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i kopertę z portretem Kardynała. Aktualnie Fundacja zdobywa fundusze z programów unijnych na odbudowę alejek dworskich. W zawiązku z wystawą w Brukseli wydano także wcześniej wspomniany album o Kardynale Kozłowieckim. Od 2008r. Fundacja im Ks. Kard. A. Kozłowieckiego „Serce bez granic” organizuje naukowe konferencje i wystawy, oraz aktywnie wspiera działalność misyjną Kościoła. O tym wszystkim wspominał podczas prezentacji multimedialnej Bogdan Romaniuk, Wiceprezes Fundacji.
         Warto również wspomnieć, że na zaproszenie organizatorów, na wystawę przybyli: Robert Szaj, Wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego; Eurodeputowani z Polski: Jacek Kurski, Paweł Kowal, Bogusław Sonik, Artur Zasada, Jolanta Hibner, Joanna Skrzydlewska, Jan Olbrycht, Tomasz Poręba, Bogdan Marcinkiewicz oraz Filip Kaczmarek wraz z asystentami; Marian Krzaklewski; Bogusław Szwedo Prezes Radia Leliwa Sp. z o.o. i Genowefa Bialkovski – Członkowie Rady Programowej Fundacji; Michel Marbot  Prezes firmy MALMA; Jerzy Wilk – Wójt Gminy Majdan Królewski, oraz Tadeusz Przywara – Wójt Gminy Wiśniowa.
          Oprócz wyżej wymienionych gości, na wystawie byli obecni: ks. Thierry Monfils SJ jako przedstawiciel Prowincjała Jezuitów w Belgii, ks. Jan Pomianek, Marian Apostoł – Sekretarz Centralny EPP.
                 Dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Podkarpackiego Mirosława Karapyty, Pani Elżbiety Łukacijewskiej oraz Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” na wystawę przybyli przedstawiciele młodzieży z Województwa Podkarpackiego (m.in. z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Gimnazjum w Majdanie Królewskim i in.) wraz z opiekunami.
           Z okazji wystawy został także wydany okolicznościowy folder zredagowany w języku angielskim i francuskim dzięki pomocy Pani Genowefy Bialkovski, Michela Marbot oraz Jana Czarnieckiego. Opracowanie graficzne wykonał Mariusz Wołosz z Fundacji „Serce bez granic” przy współpracy z dr Marcinem Krzanickim z Oddziału IPN Rzeszów.

2012.06.19 Otwarcie wystawy o Ks. Kardynale Adamie Kozłowieckim w Parlamencie Europejskim (fotorelacja)

Zdjęcia: Grzegorz Romaniuk i Robert Wilk

Opublikuj komentarz