Trasa Drogi Krzyżowej Majdan Królewski – Cmolas w dniu 12.04.2019 r.

Ekstremalna Droga Krzyżowa – podejmiesz wyzwanie? Zapisy u p. Danuty Bajor tel. 510 591 736 Podejmij to wyzwanie – 12 kwietnia 2019r. (piątek) niech to będzie Twoja Droga Krzyżowa z Ks. Kardynałem […]

Ekstremalna Droga Krzyżowa

– podejmiesz wyzwanie?

Zapisy u p. Danuty Bajor tel. 510 591 736

Podejmij to wyzwanie – 12 kwietnia 2019r. (piątek) niech to będzie Twoja Droga Krzyżowa z Ks. Kardynałem Adamem Kozłowieckim, na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, Droga Krzyżowa jest nieodłącznym punktem Wielkiego Postu.

Co piątek wierni spotykają się w kościołach, by pochylić się nad Misterium Męki Pańskiej. Coraz większą popularność zyskuje także ogólnopolska Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Już po raz trzeci 12 kwietnia 2019r. (piątek) pragniemy towarzyszyć Panu Jezusowi Chrystusowi podczas pieszej, nocnej wędrówki rozważając bolesną mękę na stacjach drogi krzyżowej, wyznaczoną trasą na WZÓR EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ z Ks. Kardynałem Adamem Kozłowieckim z MAJDANU KRÓLEWSKIEGO do CMOLASU.

Jak w latach poprzednich rozpoczynamy Mszą Świętą o godz 20.00 w Kościele p.w. Św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim, a zakończymy w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie gdzie też będzie sprawowana Msza Święta o godzinie ok. 4 rano w sobotę. Ustalona dwa lata temu trasa, pozostaje dokładnie taka sama czyli można do nas też dołączyć po drodze w Hucie Komorowskiej, Ostrowach Baranowskich, Ostrowach Tuszowskich, Trzęsówce i Dąbrówce. Trasa liczy 26 kilometrów. Teren lesisty, drogi leśne, drogi polne i mało uczęszczane drogi asfaltowe, tak aby uczestnik w prawdziwej ciszy, w leśnej głuszy, daleko od zabudowań, sam ze sobą, w swojej modlitwie, w skupieniu miał okazję odnaleźć Boga.

Zapisy u p. Danuty Bajor tel. 510 591 736

Każdy uczestnik sam odpowiada za własne bezpieczeństwo na trasie. • Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność. Ewentualny dojazd i powrót we własnym zakresie.

Warto mieć:

• latarkę (najlepiej czołową) oraz elementy odblaskowe (najlepiej kamizelki odblaskowe) • kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking) • naładowany telefon komórkowy, podstawowe opatrunki, • coś do picia. Poruszanie się na trasie • W czasie Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji. • Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Życzymy duchowego przeżycia Drogi Krzyżowej z Panem Jezusem. 

Przybliżona Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Majdan Królewski – Cmolas 2019.

Przybliżona długość trasy EDK: 25,76 km.

Przydatne pliki Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019 :

Wersja tekstowa pdf

Wersja dźwiękowa MP3

Śladad trasy do urządzeń GPS (*.kml): Trasa EDK 2019 (stan na dzień 01.03.2018 r.)

Aby skorzystać ze śladu trasy (musi być włączony odbiornik GPS w telefonie):

 1. w przeglądarce telefonu otworzyć mapę w pełnym widoku,

lub

 1. ściągnąć ślad do swojego telefonu.
 2. zainstalować aplikację np. GPX Viewer lub inną,
 3. w programie otworzyć pobrany ślad i włączyć nawigowanie

Informacje ogólne o wydarzeniu EDK 2019 na stronie www.edk.org.pl

Zobacz szczegóły TRASY EDK 2019 – wyświetlając poniższą mapę w pełnym widoku i wybierając wygląd Earth.

Stacje Drogi Krzyżowej:

Stacje Drogi Krzyżowej:

 1. – Krzyż misyjny na placu kościelnym obok dzwonnicy – Majdan Królewski
 2. – metalowy Krzyż na rozwidleniu dróg – Huta Komorowska
 3. – Kapliczka Św. Anny
 4. – drewniany Krzyż przydrożny – Gościniec Baranowski
 5. – Kapliczka Matki Bożej na drzewie- Ostrowy Baranowskie
 6. – drewniany Krzyż przydrożny – Ostrowy Tuszowskie – Pateraki
 7. – Pomnik pomordowanych z Krzyżem w Ostrowach Tuszowskich
 8. – drewniany Krzyż na parkingu przy Kościele w Ostrowach Tuszowskich  
 9. – żółta Kapliczka Św. Jana przy drodze asfaltowej Trzęsówka – Koczubaj
 10. – Krzyż przy Kościele Św. Anny w Trzęsówce
 11. – Kapliczka Św. Mikołaja przy drodze asfaltowej Trzęsówka – Izdebnik
 12. – drewniany przydrożny Krzyż z Matką Bożą po wyjściu z drogi leśnej – Dąbrówka
 13. – Kapliczka Matki Bożej przy drodze żwirowej tzw. Księżej – Dąbrówka (lewa strona)
 14. – Krzyż przy drewnianym Kościółku Przemienienia Pańskiego w Cmolasie

OPIS TRASY

Drogi Krzyżowej z Ks. Kardynałem Adamem Kozłowieckim

Majdan Królewski – Cmolas – 12.04.2019r.  piątek godz. 20.00

Przebieg trasy Kościół Św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim przez Hutę Komorowską, Ostrowy Baranowskie, Ostrowy Tuszowskie, Trzęsówkę i Dąbrówkę do Cmolasu – Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach.  

†  STACJA I – Krzyż misyjny na placu kościelnym obok dzwonnicy Majdan Królewski – 0.00 km 

JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY

Kierujemy się w stronę Huty Komorowskiej dochodzimy do ostrego zakrętu w prawo, zachowując szczególną ostrożność idziemy prosto w kierunku przejazdu kolejowego. Za przejazdem kolejowym prosto drogą do rozwidlenia dróg.

†  STACJA II – przy Krzyżu metalowym na rozwidleniu dróg – 2,20 km

JEZUS BIERZE KRZYŻ NA SWOJE RAMIONA

Dalej w lewo drogą asfaltową, mijamy po lewej stronie staw, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo (obok ogrodzenia ze słupkami z czerwonej cegły), następnie po prawej stronie drogi będzie krzyż (miniemy go) idziemy prosto (na drzewie odblaski wskazujące drogę). Na rozwidleniu drogi, skręcamy w lewo i dochodzimy do końca drogi asfaltowej dalej prosto drogą leśną (mijamy po drodze zielony szlaban), cały czas idziemy głównym traktem przez las dochodzimy do polany (miejsce z ławeczkami) ze skrzyżowaniem dróg.

†  STACJA III – Kapliczka Św. Anny (po prawej stronie drogi) – 5,21 km

PIERWSZY UPADEK JEZUSA POD KRZYŻEM

Prosto przez polanę, szukamy znaku dojazd pożarowy nr 66, dalej idziemy drogą leśną (jak odblaski) przechodzimy kładką na rzece Smarkata (6,16 km – miejsce wymagające ostrożności) dochodzimy do skrzyżowania dróg i dalej idziemy prosto (jak odblaski), po drodze mijamy ambony myśliwskie.

†  STACJA IV – drewniany Krzyż przydrożny na skrzyżowaniu dróg – 6,74 km

JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ

Dalej prosto na rozdrożu, dojazd pożarowy nr 2 (jak odblaski na drzewie), po ok. 450 m w prawo na skrzyżowaniu dróg idziemy prosto (jak odblaski), mijamy z prawej strony miejsce z ławeczkami, przecinamy kolejne skrzyżowanie i dochodzimy do zabudowań po prawej stronie, dochodzimy (jak odblaski) do skrzyżowania i skręcamy w lewo na drogę utwardzoną. Po ok. 300 m po prawej stronie drogi znajduje się kolejna stacja drogi przy kapliczce Matki Bożej na drzewie.

† STACJA V – Kapliczka Matki Bożej na drzewie – Ostrowy Baranowskie – 7,99 km,

SZYMON Z CYRENY POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ JEZUSOWI

Wracamy 300 m do skrzyżowania (za znakiem 10 ton) skręcamy w lewo wchodzimy w las. Po drodze przechodzimy skrzyżowanie z drogą asfaltową, dalej prosto (jak odblaski) na skrzyżowanie dróg kolejna stacja drogi krzyżowej.

† STACJA VI – drewniany Krzyż przydrożny – Ostrowy Tuszowskie – Pateraki – 8,21 km,

WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI

Dalej idziemy prosto przez most po prawej stronie Leśnictwo Pateraki. Za Leśnictwem skręcamy w lewo w drogę pożarową nr 15 (jak odblaski) na skrzyżowaniu dróg prosto drogą nr 15, dalej skręcamy w lewo w drogę pożarową nr 17, na skrzyżowaniu dróg dalej drogą pożarową nr 17, po ok. 100 m od skrzyżowania po lewej stronie kolejna stacja

† STACJA VII – Pomnik pomordowanych z metalowym Krzyżem – 13,05 km,

DRUGI UPADEK JEZUSA POD KRZYŻEM

Dalej drogą po ok. 100 m kończy się droga utwardzona, dalej piaszczysta leśna droga, na skrzyżowaniu prosto (jak odblaski) wychodzimy z lasu do zabudowań, po prawej stronie sklep, skręcamy w lewo na drogę asfaltową (Toporów – Ostrowy Tuszowskie) dochodzimy do kościoła – Sanktuarium Madonny z Puszczy, na parkingu kolejna stacja.

† STACJA VIII – drewniany Krzyż na parkingu przy kościele w Ostrowach Tuszowskich – 14,67 km,

JEZUS SPOTYKA PŁACZĄCE NIEWIASTY

Wracamy na drogę asfaltową, za znakiem STOP na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo na drogę Ostrowy Tuszowskie – Przyłęk, po ok. 100 m skręcamy w lewo (po prawej stronie drogi będzie tabliczka sklep spożywczy) między płotami  drogą utwardzoną kamieniem wychodzimy za zabudowania. Przed nami droga pod górę, na wzniesieniu (szczycie góry) po lewej stronie drogi miejsce z ławeczkami. Za wzniesieniem dalej prosto drogą utwardzoną przez las, następnie polaną dochodzimy do zabudowań i drogi asfaltowej Trzęsówka – Koczubaj, gdzie znajduje się kolejna stacja po lewej stronie drogi.

† STACJA IX – żółta Kapliczka Św. Jana przy drodze asfaltowej Trzęsówka – Koczubaj – 17,85 km,

TRZECI UPADEK JEZUSA POD KRZYŻEM

Dalej idziemy prosto drogą asfaltową mijamy po lewej stronie Zespół Szkół, a po prawej sklep i dochodzimy do Kościoła Św. Anny, gdzie przed kościołem znajduje się drewniany Krzyż misyjny.

† STACJA X – Krzyż przy Kościele Św. Anny w Trzęsówce – 18,42 km,

JEZUS Z SZAT OBNAŻONY

Wracamy na drogę asfaltową i dalej prosto do skrzyżowania dróg, kierujemy się w prawo i dalej prosto idziemy chodnikiem po prawej stronie drogi asfaltowej Izdebnik – Siedlanka. Po prawej stronie drogi mijamy sklep (Groszek), a po lewej remizę OSP, dalej na łuku drogi, za mostem, po prawej stronie chodnika znajduje się kolejna stacja drogi krzyżowej.

† STACJA XI – Kapliczka Św. Mikołaja za sklepem przy drodze na Izdebnik – 19,51 km,

JEZUS DO KRZYŻA PRZYBITY

Dalej prosto drogą asfaltowa wychodzimy z zabudowań, po ok. 1,5 km dochodzimy po lewej stronie drogi do budynku z napisem Ferma INDYKI, za tymi zabudowaniami skręcamy na drogę piaszczystą w las, dalej na rozwidleniu w prawo (jak odblaski). Mijamy po prawej stronie zabudowania, dalej droga przez las głównym wyjeżdżonym traktem, dochodzimy do drogi utwardzonej, gdzie po prawej stronie znajduje się kolejna stacja, na początku drogi asfaltowej – sołectwo Dąbrówka

† STACJA XII – drewniany przydrożny Krzyż z Matką Bożą po wyjściu z drogi leśnej – 22,51 km, 

JEZUS UMIERA NA KRZYŻU

Wracamy z powrotem na drogę utwardzoną i prosto (jak odblaski) w kierunku Cmolasu, gdzie po lewej stronie drogi w lesie znajduje się kapliczka z kolejną stacją.

† STACJA XIII – Kapliczka Matki Bożej przy drodze żwirowej tzw. Księżej (lewa strona)23,16 km, 

 JEZUS ZDJĘTY Z KRZYŻA

Dalej prosto drogą utwardzoną w oddali widać Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Dochodzimy do zabudowań, kierujemy się najpierw do drewnianego kościółka na wprost drogi, przechodząc przez jezdnie drogi asfaltowej.

† STACJA XIV – Krzyż przy zabytkowym drewnianym Kościółku Przemienienia Pańskiego w Cmolasie

JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU

Dalej kierujemy się do nowego kościoła – Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.