2014.11.22 Finisaż wystawy „Z otwartymi dłońmi” w Muzeum Polskim w Rapperswilu (Szwajcaria)

Poniżej prezentujemy zdjęcia i film video z uroczystości w Muzeum Polskim w Rappeswilu (Szwajcaria) W dniu 22 listopada 2014 r. (sobota) o godz. 13:30 w Muzeum Polskim w Rapperswilu (Szwajcaria) […]

Poniżej prezentujemy zdjęcia i film video z uroczystości w Muzeum Polskim w Rappeswilu (Szwajcaria)

W dniu 22 listopada 2014 r. (sobota) o godz. 13:30 w Muzeum Polskim w Rapperswilu (Szwajcaria) miały miejsce uroczystości zamknięcia wystawy „Z otwartymi dłońmi”, poświęconej Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ. Ekspozycja gościła w krużgankach Muzeum Polskiego w Rapperswilu od 24 maja 2014 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Anny Buchmann. W tym samym czasie dla zwiedzających była dostępna m.in. wystawa poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II.
Podczas finisażu wystawy „Z otwartymi dłońmi” w Szwajcarii, Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” reprezentowali: Pan Dariusz Bździkot (Sekretarz Zarządu Fundacji i p.o. Dyrektora Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ), Pani Genowefa Bialkovski z Misji Polskiej w Monachium (Członek Rady Programowej Fundacji) oraz Pan Mariusz Wołosz na co dzień informatyk Fundacji, a od ostatnich wyborów radny – elekt Rady Gminy w Majdanie Królewskim.Należy zaznaczyć, że Pani Genowefa była nie tylko współorganizatorem projektu, ale również zorganizowała przyjazd z Monachium pokaźnej, ponad pięćdziesięcioosobowej grupy działaczy polonijnych w Niemczech.
Uroczystości zamknięcia wystawy „Z otwartymi dłońmi” miały miejsce w salach XIII-to wiecznego zamku wypełnionych pamiątkami po T. Kościuszce, F. Szopenie, A. Mickiewiczu, M. Skłodowskiej-Curie. W bibliotece muzealnej pracowali mdn M. Konopnicka, S. Żeromski, B. Prus. To tutaj, z należytymi honorami, przez okres czterech lat, zanim nie trafiło do Polski, spoczywało serce T. Kościuszki . Ze ścian cieszą swym pięknem obrazy Chełmońskiego, Bzowskiej, Kossaka. Dzięki znajdującym się tu oryginalnym pamiątkom przekazywanym do Muzeum bezpośrednio przez uczestników, bądź przez ich spadkobierców, w salach można wsłuchiwać się w echa z pól bitewnych Powstania Listopadowego i Styczniowego. Z gablot swym dostojnym spokojem uderzają w serdeczną, patriotyczną nutę księgozbiory zmarłych na emigracji Joachima Lelewela czy Ludwika Mierosławskiego. Tak, nie można mieć wątpliwości, że to tutaj bije miarowo i równo serce emigracyjnej Polski, z której tak dumnymi byli święty Jan Paweł II i Kardynał Adam Kozłowiecki SJ.

Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć więcej… (146 zdjęć)

Po serdecznym powitaniu wszystkich zebranych przez Annę Buchman, głos zabierali zaproszeni goście. Dariusz Bździkot przedstawił dorobek i zamierzenia w dalszej pracy Fundacji Muzeum Kardynała Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Ponadto Dariusz Bździkot oraz Mariusz Wołosz odczytali okolicznościowe adresy ks. Bpa Edwarda Frankowskiego – Prezesa Fundacji oraz Jerzego Wilka – Wójta Gminy Majdan Królewski.
Pani Anna Jagodzińska z warszawskiego IPN-u przedstawiła plany IPN z okazji zbliżającej się 70-tej rocznicy wyzwolenia KL Dachau. Poinformowała o udziale w uroczystościach również Fundacji „Serce bez granic”. Z kolei Państwo Wieczyńscy przedstawili zwiastun filmu dokumentalnego o Kardynale Kozłowieckim SJ, którego emisja w telewizji ogólnopolskiej ma mieć miejsce już w przyszłym roku, a film fabularny będzie ukończony ostatecznie najpóźniej w 2017 roku. Pani Nina Kozlowski dokonała prezentacji książki „Literatur als Mittlerin über Grenzen hinweg” wydanej wspólnie przez: Muzeum Polskie w Raperswilu oraz Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. Swoistym spoiwem wszystkich wypowiedzi był referat ks. prof. Stanisława Cieślaka SJ traktujący o wzajemnych kontaktach Jana Pawła II i Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Wszyscy wymienieni dziękowali pracownikom Muzeum Polskiego w Rapperswilu za upór i rzetelność w pracy na tym trudnym przyczółku propagowania i utrzymania ducha polskości wśród naszej emigracji. Wypowiedzi mówców przeplatane były mini koncertem muzyki F. Szopena w wykonaniu Mateusza Kurcaba – studenta Akademii Muzycznej w Krakowie i Hochschule für Musik und Theater München.

D.B.