2013.04.11 Gimnazjalista finalistą krajowego konkursu ASTROBOT!

Info: Publiczne Gimnazjum w Majdnaie Królewskim Gimnazjalista finalistą krajowego konkursu ASTROBOT!  Z radością informujemy, iż uczeń kl. 3d Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim Konrad Żarów zakwalifikował się do finału krajowego […]
Info: Publiczne Gimnazjum w Majdnaie Królewskim

Gimnazjalista finalistą krajowego konkursu ASTROBOT! 

Z radością informujemy, iż uczeń kl. 3d Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim Konrad Żarów zakwalifikował się do finału krajowego konkursu astronautycznego dla gimnazjalistów „Astrobot”, organizowanego przez Mars Society Polska  oraz  Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Jeszcze w kwietniu Konrad weźmie udział w warsztatach robotycznych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Od bieżącego roku szkolnego Konrad znajduje się w gronie uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (w grupie o zainteresowaniach poznawczych). Pracownicy Funduszu wspierają go w rozwoju jego zainteresowań, umożliwiają także udział w różnych konkursach.
Pierwszy etap konkursu o tematyce „Misja badawcza na dowolne ciało niebieskie”, polegał na zaplanowaniu misji kosmicznej i przedstawieniu jej  w formie eseju, który miał zawierać między innymi takie punkty jak: kategoria misji, uzasadnienie obranego celu, sposób dotarcia w określone miejsce, sposoby zabezpieczenia się przed niepożądanymi skutkami warunków kosmicznych, źródła pozyskiwania energii. Dodatkowo praca miała zawierać rysunki i schematy przygotowane przez ucznia.
Esej Konrada znalazł się wśród 30 najlepszych prac z całej Polski. Należy dodać, iż Jury stanowili pracownicy takich instytucji, jak: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Niebo Kopernika, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.
 W drugim etapie, zespołowym, grupa finalistów zostanie podzielona na sześć pięcioosobowych drużyn. Ich zadaniem będzie stworzenie wspólnego opisu misji, a także budowa prototypu robota z klocków LEGO Mindstorms. Finałem konkursu będzie turniej zbudowanych przez nich robotów.
Jury wybierze najlepszy zespół, który otrzyma nagrodę główną w postaci wyjazdu  do amerykańskiego Centrum Kosmicznego Kennedy Space Center im. J. F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie, na warsztaty prowadzone przez NASA.
Konrada interesują nauki ścisłe, przyrodnicze; w wielu dyscyplinach jest samoukiem. Cechuje go olbrzymia wyobraźnia, posiada wszechstronne zainteresowania. Chętnie obserwuje niebo nocą, ale jak widać, wcale nie chodzi z głową w chmurach!

Dorota Dworak

Więcej informacji www.astrobot.pl.