2012.07.29 Nawałnica w Majdanie Królewskim i Brzostowej Górze

29 lipca 2012 r. około godz. 17:30 przez teren naszej Gminy przetoczyła się obfita ulewa połączona z gradem i  wyładowaniami atmosferycznymi.  Szacunkowo spadło od 70 – 90 litrów wody na 1m2. Opady trwały z przerwami około 45 minut.  Niestety nie obyło się bez strat: zalane podwórka i piwnice, przewrócone drzewa, połamane gałęzie, woda podtopiła także przebiegającą przez Majdan Królewski droge krajową nr 9.
          Strażacy z OSP Majdan Królewski w sile dwóch zastępów zostali wezwani do zalanej drogi krajowej Nr 9 na 149 km (ul. Tarnobrzeska).  Studzienki ściekowe nie nadążały z odbieraniem wody opadowej,  przez co jezdnia krajowej trasy nr 9 została zalana na całej szerokości, a także okoliczne podwórka i piwnice. Do strażaków z OSP Majdan Królewski dołączyli strażacy z JRG PSP Kolbuszowa (2 zastępy) i OSP Huta Komorowska 1 zastęp. Działania polegały na wypompowywaniu wody z zagłębienia na łuku drogi za pomocą pomp szlamowych. W szczytowym momencie pracowało ich łącznie 8 sztuk  z sumaryczną wydajnością około 7 000 l/min.  
          W trakcie wypompowywania wody jeden zastęp z OSP Majdan Królewski udał się do drzewa przewróconego na budynek gospodarczy i linie energetyczne w Brzostowej Górze, dodatkowo zadysponowano tam zastęp z OSP Brzostowa Góra. Po uprzątnięciu drzewa strażacy udali się na następną interwencję na ulicę Sandomierską, gdzie usuwali drzewo tarasujące przejazd.  Po udrożnieniu drogi nr 9 jeden zastęp udał się na ul. Narutowicza do wypompowywani wody z zalanej stolarni i następnie do wypompowywania wody z piwnicy na ul. Sandomierskiej.  Działania zakończono około 21.

Poniżej w fotogalerii prezentujemy efekty ulewy (87 zdjęć).

 

Zobacz też artykuł: 2009.07.05 – Podtopienie na krajowej „9” w Majdanie Królewskim. Kliknij na zdjęcie poniżej, by obejrzeć galerię z 5 lipca 2009 r.