20110807 Nie żyje nadbrygadier Zbigniew Szablewski – Komendant Podkarpackiej Straży Pożarnej

 Dziś, przed południem w wieku 52 lat zmarł nagle nadbrygadier Zbigniew Szablewski – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Zbigniew Szablewski strażakiem był od 33 lat. Przez ostatnie 3 lata dowodził podkarpackimi strażakami. W maju tego roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał nominację generalską na stopień nadbrygadiera. Zostawił żonę i trójkę dzieci.
Nadbrygadier Zbigniew Szablewski gościł w naszej miejscowości 4 czerwca 2011 z okazji 125-lecia OSP Majdan Królewski.

nadbryg. Zbigniew Szablewski urodził się w Nysie.
Strażakiem był od roku 1978. Pracę rozpoczął w Zawodowej Straży Pożarnej w Nysie. W roku 1986 został Zastępcą Komendanta, a następnie Komendantem Rejonowym Straży Pożarnych w Niemodlinie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Opolu. Od roku 1995 do 2007 pracował jako Naczelnik wydziału techniki, Zastępca Dyrektora a następnie Dyrektor Biura Kwatermistrzowskiego w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W lutym 2007 przeniesiony został ze stanowiska Dyrektora Biura Kwatermistrzowskiego na stanowisko Doradcy Komendanta w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
W listopadzie 2008 r. został powołany na stanowisko Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W maju 2011 z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał nominację generalską na stopień nadbrygadiera.
nadbryg. Zbigniew Szablewski był absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (specjalizacja techniczna i profilaktyczna). Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawska – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Uniwersytecie Warszawskim – Wydział Prawa i Administracji w zakresie Administracji, Wojskowej Akademii Technicznej – Budowa Pojazdów i Maszyn Roboczych oraz Uniwersytecie Jagiellońskim – Kurs Pedagogiczny. Jego pasjami była motoryzacja i modelarstwo lotnicze – Mistrz Polski i Wicemistrz Pucharu Świata w klasie F1C.
Żródło: http://www.podkarpacie.straz.pl/

Nadbrygadier gościł w naszej miejscowości 4 czerwca 2011 z okazji 125-lecia OSP Majdan Królewski