2009.04.05 PALMY WIELKANOCNE w Cmolesie

Cmolas. W Niedzielę Palmową (5 kwietnia 2009 r.) po  Mszy Świętej o godz. 11.00, już tradycyjnie odbył się pokaz – konkurs PALM WIELKANOCNYCH organizowany przez Parafię  p.w. Przemienienia Pańskiego w Cmolesie. Dla właścicieli wysokich PALM WIELKANOCNYCH proboszcz parafii w Cmolesie ufundował nagrody. Najwższe palmy osiągały wysokość około 6 m. W Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej – w tym roku padł rekord – najdłuższa palma mierzyła 33 metry i 45 cm.

 kliknij na zdjęcie, by obejrzeć galerię

Poniżej historia święcenia Palm Wielkanocnych….
Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.